Alerji Testleri Nasıl Yapılır Kaç Yaşında Yapılmalıdır


Günümüzde çoğu insanda bulunan alerji testleri nasıl yapılmalıdır.
Alerji Testleri Nasıl Yapılır Kaç Yaşında Yapılmalıdır

Alerji Testleri Nasıl Yapılır ?

Alerji, günümüzde birçok insanda bulunmaktadır. Kimi insanda yaşam kalitesini etkileyebilecek kadar yoğun, kimi insanda dönemsel olarak ortaya çıkabilmektedir. Günümüz yaşam şartlarında, çevre kirliliğinin artması ile ve çeşitli çevresel faktörlerin etkisi ile insanlar alerjik rahatsızlıklara yakalanmaktadır.

Alerji; polen, toz, koku, tüy ve benzeri etkenlere, ilaçlara ve bir takım yiyeceklere karşı vücudun hastalık derecesinde tepki vermesidir. Kişinin bağışıklık sistemi, bu unsurlara reaksiyon göstererek rahatsızlık yaşanmasına neden olur. Bu rahatsızlıklar, kızarıklık, kaşıntı, döküntü, öksürük, hapşırma hatta bazen nefes alamama olarak kendisini gösterir. Alerjik rahatsızlılar, herhangi bir yaşta ve herhangi bir dönemde ortaya çıkabilmektedir. Fakat daha çok çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Kişiler çeşitli belirtileri anlamlı bulduğu zaman Deri hastalıkları olan cildiye bölümü doktorlarına giderek, kendilerinde alerji olup olmadığını kolayca öğrenebilirler. Çok basit testler ile kişide alerji olup olmadığı saptanabilir. Bu testler, deri üzerine yapılan basit testler ve kan alınarak yapılan testler olarak iki çeşittir.

Alerji Testleri Kaç Yaşında Yapılmalıdır ?

Alerji, çocuklarda genetik etkenler nedenlerle çıkabildiği gibi, çocuklar ek gıdaya başladıklarında gıda alerjisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ailesel faktörlü olarak alerji ortaya çıkan çocuklarda, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme şeklinde belirti verebilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip çocuklar alerji olarak değerlendirilmez; ‘’hassas bünyeli’’ çocuklar olarak ele alınırlar, bu çocuklar en az 3 yaşını doldurduklarında alerjik deri testi yapılır. Eğer çocuk alerji sahibi ise gerekli tedavi uygulanır, erken tanı konulmuş olur.

Çocuklarda, alerjik belirtiler var ise 3 yaş altında da alerji testi yapılabilmektedir. Fakat yaştan dolayı bazen testler negatif çıkabilmektedir, bu durumlarda alerji testinin 3 yaşından sonra tekrar yapılması planlanır. Testin pozitif çıkması ise de anlamlı sayılır ve gerekli tedavi uygulanır.

Genel olarak, alerji testi her yaş grubundaki insana yapılabilir fakat standart kabul edilen yaş 3 yaştır. En güvenilir sonuçları veren yaş eşiği 3 yaş ve sonrasıdır. Deri testi şeklinde yapılan testler, 3 yaştan önce yapılmışsa ve negatif sonuç vermiş ise anlamlı kabul edilmez. Bu nedenle alerjik testler, bu yaştan önce kana bakılması yoluyla yapılır.

Ek gıdaya geçildikten sonra alerjik belirti veren çocuklarda, kanın antikoruna bakılması için alerjik testler yapılır. Bu kan testi, alerjik deri testi ile kıyaslanamaz. Alerjik deri testi yapılabilmesi için, hastanın derisi üzerinde gözle görülür bir problem yaşanması gerekmektedir. Cilt testleri, pratik oldukları için tercih edilen bir testtir.

Bebeklerde Alerji Testi Yapılır Mı?

Alerjik belirtiler bebeklerde de kendini gösterebilmektedirler. Fakat 3 yaş altı bebeklerde alerji testi yapılamamaktadır, yapılsa bile anlamlı bir sonuç verememektedir. Bu gibi alerjik problem yaşanılan bebeklerde yapılması önerilen; ek gıdaya geçildiğinde besinlerin denenerek; alerjik reaksiyona sebebiyet verip vermediğini kontrol etmektir.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar