Araba Ne Kadar Sürede Öğrenilir


Araba kullanmayı öğrenmek için ilk adımı nasıl atmamız gerektiğini yazımın devamında derledim.
Araba Ne Kadar Sürede Öğrenilir

Araba Ne Kadar Sürede Öğrenilir

 

Araba sürmek deyince herkesin düşündüğü kişiler farklı. Bazıları paralel park etmekten nefret ederken, diğerleri ise tepenin başlangıcını düşünürken soğuk bir terle çıkıyor. Araba kullanmayı öğrenirken aynı şey söylenebilir. 

 Herkes bir an önce ehliyetini almayı, bir an önce yollara çıkmayı düşünür. Ama buna yeteneğinizin de olması gerekir.

 Her zaman üç dersten sonra ilk kez geçtiklerini söyleyen bir kişiye sahip olacaksınız, ancak bu ortalamadan uzak. Sürücü ve Taşıt Standartları Ajansı'na (DVSA) göre, çoğu insanın araba kullanmayı öğrenmesi için 45 saat, artı 22 saat uygulama dersi alıyor.

 Yoğun kurslar, L-plakalarınızı yalnızca 10 saatlik bir öğretimin ardından atmanıza yardımcı olabilir - bu istisna değil kural.

 Araba kullanmayı öğrenmek için ilk adımlar

 Derslere başlamadan önce geçici ehliyetiniz için başvuru yapmanız gerekir ve bunu on yedinci doğum gününüzden üç aya kadar yapabilirsiniz.

 Geçici ehliyetinizi almak için bir kağıt form doldurabilirsiniz, ancak gov.uk sitesinde çevrimiçi başvuru yapmak daha kolaydır.

 Geçici ehliyetiniz zamanında geldiği sürece, on yedinci doğum gününüzde sürüş derslerine başlayabilirsiniz.

 Ve işte araba kullanmayı öğrenme konusunda daha fazla ipucu.

 Sürüş eğitmeninizi nasıl seçersiniz?

 Tekerleğin arkasında kendinize güvenmenize yardımcı olacak firma ve birey sıkıntısı yoktur. Eğitmeninizi seçerken akılda tutulması gereken bir kontrol listesi:

 1. Nitelikli midir?

 Ailenizden biri veya bir arkadaşınızla (bu kutuları işaretlediği sürece) araba kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak bir eğitmen ya onaylanmış bir sürüş eğitmeni (ADI) ya da bir kursiyer sürüş eğitmeni olmalıdır. ADI'ler ve kursiyerler araçlarında bir rozet göstermelidir, ADI'ler için yeşil ve kursiyerler için pembe.

 2. İyi bir üne sahipler mi?

 Ağız sözcüğü güçlü bir şeydir. Son zamanlarda araba kullanmayı öğrenen arkadaşlarınız, aileniz ya da iş arkadaşlarınız varsa, onlara eğitmenlerini sorun. 

 3. Onlarla rahat hissediyor musunuz?

 Teknik olarak iyi bir eğitmen bile sizin için uygun olmayabilir. İlk birkaç dersinizden sonra, gerçekten tıkladığınızı düşünmüyorsanız, eğitmenleri değiştirin. Araba kullanmayı öğrenirken kendinizi güvende, kendinden emin ve destekli hissetmeniz gerekir. 

 4. Güvenilirler mi?

 Eğitmeniniz düzenli olarak geç gelirse, genellikle kısa sürede iptal eder veya sizi diğer öğrencilerle birlikte iki kitaplı tutarsa, eğitmenleri değiştirmeyi düşünmelisiniz. 

 Unutma, araç kullanmayı öğrenmek pahalı. Şimdi bir ders için yaklaşık 25 lira civarında olduğu için, nasıl sürüleceğini öğrenmek için ortalama zaman harcıyorsanız, 1000 lira üzerinde bir süre harcayacaksınız. Bu, testleriniz ve tam lisans için bile ödeme yapmadan önceydi.

 

 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar