Bebek Ne Zaman Hareket Eder


Anne karnındaki bebeğin hareket etmeye başladığını nasıl anlarız.
Bebek Ne Zaman Hareket Eder

Bebek Ne Zaman Hareket Eder

Bebek Ne Zaman Hissedilir 
 Hamile bireyin bebeği hissetme süresi için kesin bir zaman söylenemez. Genel olarak bebeğin hareketlenmesi hafta ile 22. haftalarda bebek hareketlenmeye başlar. Fakat ilk kez hamile olanlar için bu süre 24. ve 25. haftaya kadar da çıkabilir. Bunun nedeni daha önceden doğum yapmadıkları için rahim gergin değildir. Tecrübeli olan anne ise bebeğin hareketlerini 13. hafta itibari ile hissedebilir.
Hamile olduğundan haberi olmayan kişilerde ise bebeğin hareketi bağırsak hareketi olarak algılanabilir. Zayıf olan hamileler kilolu olanlara göre bebeğin hareketini daha erken zamanda fark edebilir. Bebek 2 saat içinde en az 5 kere hareket etmelidir. Aksi durumda doktor ile görüşülmelidir. Bebek hareket etmeye başlasa da bu durum anne tarafından 20. haftadan sonra hissedilmeye başlar.


  Bebek Hareket Etmiyor ise Ne Yapmalıdır?


 Bebeğin hiç hareket ettiği hissedilmiyorsa, ilk olarak yapılması gereken en az iki saat dinlenmek ve enerji verici gıdalar almaktır. Hareketsiz olmak ve enerji takviyesi almak bebeği hareketlendirir. Yinede bebek hareket etmiyor olabilir. Bu durumda doktora danışılması gerekir.


  Bebeği Hareket Ettirmek


 Bebeğin hareketini sağlamak için doktorların bu konudaki tavsiyesi şekerli gıda tüketilmesidir. Annenin yatıp dinlenmesi ve yorucu faaliyetlerden kaçınması gerekir. Bebek 28 haftalık ise sırt üstü yatılması önerilir. Yavaş ve tempolu koşu bebeğin hareketlenmesini sağlar.
 22-26. haftalık tutulursa tepki vereceklerinden hareketleri hissedilebilir. Süt ya da portakal suyu içildiğinde sindirim sistemi canlanacağından, bebek harekete geçerler. Fruktoz ve kafein içeren içecekler ve doğal şeker içeren meyve suyu tüketilmelidir. Sağlıklı atıştırmalıkların tüketimi de bebeği canlandıracaktır. 22-26 haftalık bebeklerin ses duyusu gelişmeye başladığından konuşarak hareket etmek sağlanabilir. 


 Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olması


 Bebek 20 defa ve fazla hareket ediyor ise bu durum bebeğin sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğin hareket etmesi yeterince oksijen bulunduğunu ve beslenmesinin iyi olduğu anlamındadır.


 Bebeğin Hareketinin Azalması 


Yeterince oksijen bulunmuyorsa, sıvı azaldıysa, gıda yeterli değilse bebeğin hareketi yavaşlayabilir.


 38 Haftalık Bebeğin Hareketleri


 38. haftalık olan bebekler doğum kanalına yerleştiğinden hareketlerinin azalması normal karşılanır. 
 Bebekler hamileliğin ilk 3 ayın içerisinde hareket etmeye başlar ama bu ilk 3 ayda bebeğin hareketi fark edilmez. İlk kez hamile olanlar genellikle 20- 24 haftaları içinde hisseder. Tecrübesi olan kişiler ise 4. ay itibaren bebeğin hareketlerinin farkına varmaya başlarlar.


 Hareketler Nerede Hissedilir?


 Bebeğin hareketleri ilk zamanlar kasık bölgesinde, Sonraki zamanlarda ise göbek bebek rahimde ne tarafta ise orada hissedilir.
 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar