Bebeklerde Kan Şekeri Düşerse Ne Yapılmalıdır


Bebeklerde kan şekeri düşmesi olsa bir durumdur.Ne yapılması gerektiğini sizin için derledik.
Bebeklerde Kan Şekeri Düşerse Ne Yapılmalıdır

BEBEKLERDE KAN ŞEKERİ DÜŞERSE NE YAPILMALIDIR ?

Bebeklerde olumsuz sonuçlar doğuran kan şekeri düşmesi ve bu durumunda ortaya çıkan etkiler ile yapılması gereken bilgileri sizler için derledik.

KAN ŞEKERİ DÜŞMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Kan şekerinin normal sınırlar altına düşmesi durumunda ortaya çıkan kan şekeri düşüklüğünün belirtileri şu şeklidedir ; baş ağrısı, çift ve bulanık görme, huzursuzluk, parmaklarda, dudaklarda ve dilde uyuşukluk hissi, çarpıntı, denge kuramama vb. 

YENİDOĞAN BEBEKLERDE KAN ŞEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜNÜN ÖNEMİ

Yenidoğan bebekler doğduktan çok kısa bir süre sonra beslenmelidirler. Aksi takdirde bebeklerde kan şekeri düşüklüğü ortaya çıkabilir ve kan şekeri düşüklüğü kalıcı sorunlar yaratabilir. Beynin en önemli besini kandaki şekerdir. Yenidoğan bebeklerde yeterli beslenme sağlanamazsa kan şekeri düşüklüğü sonucu beyin hücrelerinde hasara neden olabiliyor. Ayrıca kan şekeri düşüklüğü beynin arka kısmında bulunan görme merkezini etkilediği için görme bozukluklarına yol açabiliyor. Beynin görme merkezinde problemlere yol açtığından bebeğin gözleri normal olsa bile kan şekeri düşüklüğü görme bozukluklarına neden olabilmektedir. Gözlerde kayma, titreme ve hareket bozukluğuna neden olabilmekte hatta İleriki dönemlerde körlüğe kadar giden problemler ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra kan şekeri düşüklüğü beynin diğer bölümlerini de etkileyebiliyor. Örneğin konuşamama, yürüyememe, yemek yiyememe ve zeka gerilikleri gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

BEBEKLERDE KAN ŞEKERİ DÜŞMESİ DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER

Bebeklerde kan şekeri düşmesi durumunda öncelikle şekeri ölçme imkanı varsa hemen ölçülmeli ve kan şekerini yükseltilmeye çalışılmalıdır. Kan şekerini yükseltmek için glukoz tableti veya şekerli sıvılar verilebilir. Kan şekeri düşmesi durumunda bebeklere 5 gr şeker yani yaklaşık 1 kesme şeker verilmesi yeterli olmaktadır. Şekerin bulunamaması durumunda ise meyve suyu gibi bebeklere zararı olmayan şekerli içeceklerden verilebilir. Şeker takviyesi yapıldıktan sonra hala bebekte kan şekeri düşüklüğü belirtileri devam ediyorsa aynı miktarda şeker uygulamasına devam edilebilir. Kan düşüklüğünü gidermek için bebeklere uygulanacak şeker takviyesi için çikolata, dondurma gibi yiyecekler tavsiye edilmemektedir. Bu yiyecekler midede sindirime uğrayıp, geç etki gösterecekleri için kan şekeri düşüklüğünde olumlu bir sonuç vermemektedirler.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar