Ekonomi Nasıl Büyür


Bu yazımda bir ülkenin ekonomisinin nasıl büyüyeceği hakkındaki bilgileri derledim.
Ekonomi Nasıl Büyür

Ekonomi Nasıl Büyür

 

Ekonomi Nedir ve Nasıl Büyür?

            Ekonomi; üretim, tüketim, ticaret ve dağıtım, ithalat ve ihracattan oluşan insan etkinliğidir. İnsanın ihtiyaçlarını karşılamada yapılan her şey ekonomidir. Ekonomi sözcüğü yunancadan gelir. “oikia” ev ve “nomos” kural köklerinden oluşur. Yani “ev kuralı(yönetimi) anlamına gelir.

            Özetle ekonomi aslında kıt kaynak diye adlandırılan kaynakların alternatif olarak kullanılmasıdır. Peki, ekonomi nasıl büyür? Ekonomik Büyüme: Gerçek milli gelirin uzun dönemli olarak artış sağlamasına denir. Gerçek milli gelirdeki artış ise üretimdeki artma anlamına gelir.

            Bir ülkede yaşayan ve toplumu oluşturan bireylerin yaşam kalitesinin sürekli biçimde artış sağlamasının yolu üretimin artmasıdır. Ekonomik büyüme üretim faktörlerinin miktarının artışta olması ve üretim faktörlerinin verimliliğinin maksimize edilmesi yoluyla gerçekleşir.

 Finansal gelişmenin ekonomik kalkınma ile olan ilişkisinde ise arz öncülü talep takibi olan hipotezler büyük önem taşımaktadır.

 Finans nedir?

            Finans; ihtiyaç duyulan kaynakların ya da fonların uygun şartlarda sağlanması ve etkili olarak kullanılmasını sağlayan faaliyetlerdir. Finansal sistem ise; fazladan kaynak ya da fon sahibi olan kişi ve kurumların bu kaynakları ihtiyacı olan kişi ve kurumlara aktarması olayıdır. Kısaca ekonomik büyüme için fazla bulunan kaynaklarımızı yatırım amaçlı olarak üretimi arttırmak adına doğru şirketlere, kişilere ve kurumlara verilmesi olayıdır. Bu şekilde birikimler yatırıma, yatırımlar ise ülke için üretim, istihdam(iş) ve kalkınmaya yol açar.

 Ekonomik Büyüme

            Ekonomik büyümenin iki çeşit kaynağı vardır. Bunlar; üretim faktörlerinin miktarındaki artışlar ve teknolojik gelişmelerdir.

 Üretim faktörlerinin miktarındaki artışlar

            Bir ülkede üretim faktörlerinin miktarlarında büyümeler veya küçülmeler yaşanabilir. Ayrıca, üretim faktörlerinin kalitesi de iyi veya kötü yönde değişiklik gösterebilir. Doğal kaynakların, sermayenin, istihdamın ve girişimcinin miktar ve kalitelerinde oluşan bu değişim farklı yollardan gerçekleşir.

 Teknolojik Büyüme

            Bir ülkede teknolojik büyüme iki farklı yolla olur; AR-GE faaliyetlerine önem vererek yeni icatlar(buluşlar) yapılmasıdır ya da çeşitli yollarla teknolojik kaynakların dışarıdan temin edilmesidir.

 Ekonomik Büyümenin Ölçülmesi

            Ekonomik büyüme, yıldan yıla gerçek(reel) gayri safi milli hasılada meydana gelen büyümelerdir ve bu büyümeler veya küçülmeler bir yıl öncesine oranlanarak bulunur.

keywords : finans , ekonomi

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar