Moda Haftaları Bir Festival Midir


Sürekli duyduğumuz moda nedir?
Moda Haftaları Bir Festival Midir

Moda Haftaları Bir Festival Midir

 

Moda Nedir ve İnsanlar Neden Modaya İhtiyaç Duyarlar?

            Moda, yaşanılan anın popüler ilgileridir. Bu insanların; sanat, müzik, edebiyat, mimari, yemek gibi çeşitli alanlarını, hatta tüm hayatını kapsar. Moda deyince; kişilerin aklına genelde giyim, estetik, güzellik alanları gelir. Bu sektörlerde moda daha hızlı bir değişim gösterir.

            İnsanlar geçmiş görsel arşivlere baktığında, bakılan fotoğrafın ya da videonun; kılık kıyafet, saç şekilleri, verilen pozlardan bile hangi yıla ait olduğunu anlarlar. Bu da modanın ne kadar güçlü bir olgu olduğunu kanıtlayan bir örnektir, öyle ki göz önündeki insanların toplumda birçok benzeri bulunmaktadır.

            Günümüzde birçok hareket, moda akımları arasına girmiştir. Özellikle internet ortamı, sosyal ağ denilen sanal dünya üzerinde başlatılan moda hareketleri büyük hızla toplumdaki bireyleri etkilemektedir. Göz önündeki insanların giydiği bir kıyafet, taktığı bir takı, yediği yemek moda olmaya adaydır. Moda bir ihtiyaçtır ama besin almak, su içmek gibi yokluğunda yaşamı nihayetlendirecek kadar etkili değildir ama manevi yönden kuvvetli bir ihtiyaçtır ve insanlar tarafından oldukça ciddiye alınır.

 Festival Nedir?

            Festival, aynı ilgi alanlarına sahip insanların topluca yaptıkları etkinliklerdir. Bu etkinlikler ülkelerin kültürlerine, geleneklerine yönelik olduğu gibi evrensel olanları da vardır. Müzik ve film festivalleri evrensel festivallere örnek gösterilebilir. Bu festivallerde insanlar organizatörler tarafından önceden planlanan süre ve düzen dahilinde keyifli vakit geçirirler. Müzik festivalleri coşkulu müzikseverlerin ve müzisyenlerin katıldıkları eğlence ortamlarıdır.

            Film festivallerinde, gösterilecek filmlerde emeği geçen insanlar festivale davet edilerek organizasyon üzerine olan ilginin artması hedeflenir. Kültürel festivaller; geçmişten günümüze gelen efsanelerin yaşatıldığı, dini konulara yönelik ya da festival sahibi bölgeye ait yöresel ürünlerin tanıtımı şeklinde olabilir. Çoğu festival turizm getirisi açısından yatırımcının ve etkinliğin yapıldığı bölgenin yüzünü güldürür. Festivallere giden popüler kişilerin giydikleri, yedikleri ayrıca moda konusudur.

 Moda Haftaları

            Moda haftaları dünyanın birçok yerinde(Londra, Paris, Milano, New York…) dünyaca ünlü tasarımcıların, moda evlerinin katılımı ile gerçekleşir. Ayrıca, defilelerin düzenlendiği bu haftalara moda ile ilgilenen medya, ünlü isimler ve birçok insan; davetli olarak katılır. Gelecek sezonda moda olacak tarzlar, renkler bu etkinliklerde duyurulur. Moda haftaları bir festival coşkusuyla kutlanır.

            Evrensel festivallerin birçoğuna etkinliğin kaynağı olan konu ile ilişkili insanlar gider. Moda haftalarında, modayla ilgili birçok insanın bir araya toplanması, bu konuda düşünce alışverişinde bulunmaları ve bu haftaların coşku içinde geçmesi nedeniyle bu etkinliğin festival olarak nitelendirilebileceği konusunda hem fikir olan insan sayısı oldukça fazladır.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar