Neden Bebek Sahibi Olamıyorum


Neden bebek sahibi olamıyorum dediğinizi duyar gibiyim.Bu yazımda neden bebek sahibi olunamadığını derledim.
Neden Bebek Sahibi Olamıyorum

Neden Bebek Sahibi Olamıyorum

 

Kısırlık Nedir?

            Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre kısırlık, en az 12 ay boyunca düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiden sonra klinik gebelik elde edilememesi ile tanımlanan üreme sistemi hastalığıdır. Çiftlerin yaklaşık % 80'i ilk denemede hamileliği sağlayabilmektedirler. Yüzde 4’ü denemenin ikinci yılında kendiliğinden hamileliği elde ederken, geri kalanına tıbbi yardım gerekmektedir.

 Görülme Sıklığı

            Günümüzde kısırlık görülme sıklığı az miktarda artmaktadır. Çiftlerin % 15 ila 17’sinin kısır olduğu ve kısırlığın önemli bir halk sağlığı problemi olacağı tahmin edilmektedir. Bu çiftlerin üçte birinde, kısırlığın sebebi erkek faktörü, üçte biri kadın faktörüdür. Kalan üçte birinin ise nedeni belirlenemediğinden idiyopatik infertilite olarak adlandırılır.

            Gelişmiş ülkelerde, kadın kısırlığının nedenleri arasında doğumun ertelenmesi giderek daha fazla vurgulanmaktadır. Diğer bir deyişle, doğurganlık kadınların en fazla 20 ila 30 yaşları arasındadır ve daha sonraki yaşlarda oran % 20-30'dur. Avrupa'da her beş kadından birinin ilk hamileliği 35 yaşından sonra gerçekleşmektedir. Kadınlarda 35 yaşından sonra, özellikle de 40 yaşından sonra doğurganlık oranındaki düşüşün nedeni yumurta hücrelerinin stokları ve kalitesidir.

            Yani, kadının sahip olduğu tüm üreme hücreleri doğumdan önce oluşur ve yenilenmezler. Yeni doğmuş bir bebek yaklaşık bir milyon üreme hücresiyle doğar, çoğu ergenlikten önce kaybolur. Çocukluk çağında yaklaşık 300.000 hücre kalır ve ergenlikten itibaren her adet döngüsü ile düzinelerce ve hatta yüzlerce yumurtalık hücresi geri dönüşü olmayan bir şekilde tüketilmektedir.

 Nedenler

            Kadınlarda, anne olmayı engelleyen başlıca faktörler, hasarlı yumurtalıklar, endometriozis(bir rahim iç duvarı hastalığı) ve anovülasyon (yumurtlamanın olmaması) döngüleridir. Anovülasyona en çok yeme bozuklukları, yoğun egzersiz veya vücut ağırlığı kaybı ve tümör, kronik ve genetik hastalıkların neden olduğu hipotalamik amenore (Adetten kesilme) sebep olur. Aynı zamanda Amenore ve anovülasyon cerrahi operasyon, radyasyon veya tümör hücrelerine geri dönüşümsüz zarar veren çeşitli ilaçların kullanımı ile yumurtalık yaralanmasının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. 

            Erkeklerde, üreme hücreleri bir ömür boyu sperm üretir, ancak erkeklerin doğurganlığı da yaşla birlikte düşer, ancak kadınlarda olduğu kadar sert değildir. Erkeklerin yaşın ilerlemesiyle cinsel organ hacmi azalır, cinsel işlev bozukluğu daha sık görülür ve tüm sperm parametreleri daha kötüdür (boşalma hacmi, sperm konsantrasyonu, mobilite ve morfoloji).

 Yaşlanma dışında tohum kalitesini stres, nikotin, alkol, ilaçlar, genital ısı, çeşitli endokrin bozukluklar ve kronik hastalıklar azaltır. Doğurganlık aynı zamanda kadın veya erkek fark etmeksizin obezite ile çok sayıda çevresel ve beslenme faktöründen önemli ölçüde etkilenir.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar