Neden Bebekler Uyumaz


Çoğu ebeveynin sorunu olan bebeklerin niçin gece uyumadığını bu yazımda derledim.
Neden Bebekler Uyumaz

Neden Bebekler Uyumaz

 

Bebekler Neden Uyumaz?

 Bebeklerin uyumaması ebeveynlerde bir panik hali oluşturmakta ve gerginlik meydana getirmektedir. İşte bebeklerin uyumama sebepleri...

 Kolik Sancılar

 Bebeklerin uzun süren ağlama durumlarına kolik denir. Kolik bir hastalık olmayıp, sağlıklık bebeklerin uzun ağlama krizleri için kullanılan bir terimdir. Bebeklerin uyumama nedenlerinin en başında kolik sancıları akla gelmektedir. Bebeğin uyumasını engelleyen kolik sancılar; bebekleri rahatsız etmekle birlikte anne ve babaları da tedirgin edip gergin zaman geçirmelerine sebep olur. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, sindirim sisteminin tam olarak yeterli düzeyde olgunlaşmaması, artan bağırsak gazı gibi nedenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bebekler 2-3 haftalık olunca kolik oluşmaya başlar. 4. ve 6. aylarda yoğun olarak görülür ve genel olarak da 3 ayda sona erer.

 Ağrılı yüz ifadesi, yüzde kızarma, elleri yumruk yapıp sırtı geriye atma, şiş ve gergin karın ve gaz çıkarma gibi belirtileri vardır. Bebeğin her gün belirli zamanlarda ağlama nöbetleri, kolik belirtisi olabilmektedir. Kolik geçmesi için:

 - Bebek kucakta veya arabada gezdirilebilir.

 - Kucakta veya beşikte sallanılabilir.

 - Karnına ılık yağ ile masaj yapılarak rahatlatılabilir.

 - Karnına ılık havlı konulabilir.

 Bebek Açıkmış Olabilir

 Bebek yeni doğduğu zaman sık sık uyuduğu gibi bir kaç saatte bir de acıkırlar. Bebeklerin uyumama nedenlerinde en çok bilinene aç olmalarıdır.Emzirme başlangıcından 10 dakika sonra salgılanan bebeğe tokluk hissi veren kolesistokinin hormonu salgılamadan bebek uyursa doymamış olur. Bu durumda onu hafifçe uyandırıp sütün son kısmındaki tokluk sağlayan yağlı ve proteinli anne sütü içmesi sağlanmalıdır.

 Bebeğin Gece ve Gündüzü Ayırt Edememesi

 Bebekler gece ve gündüzü ayırt edemediğinde uyumayabilir. Akşam güneş battıktan sonra uyuyan bebek anne babasını sesini duyunca bir daha uykuya geçmek istemeyebilirler. Bunun sebebi geceyi henüz kavramamış olmalarıdır.

 Bebeklerin neden uyumama sorunu kolik sancılar ve acıkma değil ise, uyumama nedeni gece ve gündüzü ayırt edememe sorunu olabilir. Bebeğe bu ayrımı öğretmek için sabahları perdeler açılıp gün ışığının eve girmesi sağlanmalı, gündüzleri belli bir düzen oluşturularak geceleyin sessiz, ışıksız ortam oluşturulmalıdır.

 Bebekler Başka Hangi Sebeplerden Uyumayabilir

 Bebeklerin sağlıklı problemi olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu nedenle kilo artışı kontrol edilerek gelişimine bakılmalıdır. Sindirip sisteminden kaynaklı sancılar oluşabilir mide kapakçığı rahatsızlığı nedeni ile yediği yemekler boğazına gelip kusmalar oluşabilir. Bunlar gibi birçok sağlık sorunu nedeni ile uyuma sorunu oluşabileceğinden bebeğimizi mutlaka aile hekimine götürüp muayene ettirilmelidir.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar