Neden Ekonomik Kriz Olur


Bir ülkenin maddi refahının düşmesine ekonomik kriz diyebiliriz.
Neden Ekonomik Kriz Olur

Neden Ekonomik Kriz Olur

 

Ekonomik Kriz Nedir?

 Ülkedeki maddi refahın düşmesi ve ekonomide yaşanan dalgalanmalar ekonomik krizi meydana getirir. Diğer bir tanımlama ise ülkedeki makroekonomik verilerde yaşanan dengelerin değişmesiyle meydana gelen durum ekonomi krizini meydana getirir.

 Atılan yanlış adımlar ekonominin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu yüzden krizin nedeni net bir şekilde araştırılmalı ve doğru müdahale edilmelidir. Piyasanın bozulmasıyla gelen; fiyatlardaki dengesizlikler, durgunluk ve döviz kurlarında aşırı yükselmeyle kendini gösterir. Buna yüzden talep edilen artışa karşın, üretim kısıtlanır ve arz/talep dengesi bozulur. Yükselişe geçen ham madde fiyatları, işçilik ve harcanan enerjiye bağlı olarak artar. Bunun sonunda üretim azalır ve işsizlik sorunu baş göstermeye başlar. Eğer bu konularda herhangi bir önem alınmazsa, ekonomik kriz daha da yayılmaya başlar.

 Ekonomik Krizin Nedenler Nelerdir?

 Ekonomik krizin başlangıcı için ekonominin en iyi olduğu dönemlere bakmak gerekir. Çünkü ekonominin büyümesiyle birlikte varlık fiyatlarında artış ve likide bolluğu meydana gelir ve tüketicinin talebinde artış gözlemlenir. Eğer tüketicinin talebini karşılayacak arz bulunmuyorsa o zaman ekonomik krizin ve enflasyon varlığından şüphe edilmelidir.

 Konut ve finans piyasalarındaki düzensiz yatırımcı davranışları, varlık fiyatlarında artışa neden olmaktadır. Bu nedenle fiyatların düşmeye başlaması ile birlikte piyasalarda dengesizlik meydana gelir. Hızlanan faiz artışı ve varlık fiyatlarının gerilemeye başlaması, ekonomik krize neden olur.

 Düşüşe geçen fiyatlar, kredi sıkışıklığına neden olur ve finansman maliyetlerin yükselmesine neden olur. Ayrıca talep ve üretimde daralmalara sebep olmaktadır. Bu şekilde artan iflaslar işsizliğin artmasına neden olur ve gelir düzeyinin gerilemesini beraberinde getirir. Yabancı yatırımcılar ülkeden çıkarken, kamu ve özel sektör borçlarında sıkıntıya neden olmaktadır. Döviz kurlarında meydana gelen hızlı yükselişler, üretim ve satışların düşüşüne ardından toplu iflaslar görülmeye başlanır.

 -Finanslardaki hızlı düşüş ve durgunluk,

 -Şirketlerin iflas etmesi,

 -Bankacılık sektöründeki sorunlar,

 -Arz-talep dengesizlikleri,

 -İstihdamın ülke için yetersiz olması,

 -Yakın çevrede gelişen ekonomik belirsizlikler

 -Artan faiz oranları,

 -İşsizliğin fazla artması,

 -Cari açığın milli gelirden fazla olması,

 -Gerekli devlet müdahalesinin yapılmaması ve buna bağlı yanlış yönetim,

 -Yetersiz üretim,

 -Döviz kurundaki artış ve yerel paranın iflas etmesi.

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar