Ofset Baskı Nedir, Çalışma Prensibi Nasıldır?


Günümüzde neredeyse her alanda kullanılan yöntemlerden biri ofset baskıdır.
Ofset Baskı Nedir, Çalışma Prensibi Nasıldır?


Ofset Baskı Nedir, Çalışma Prensibi Nasıldır?

Günümüzde neredeyse her alan kullanılan baskı yöntemlerinden biri ofset baskıdır. Kalitesi, hızı ve her alanda iyi iş çıkarması ile oldukça kullanım yelpazesine sahiptir. Reklam panolarındaki afişlerden broşüre, gazeteden kartvizite kadar neredeyse her baskı işinde kullanılmaktadır. Normal günlük yaşantımızda olsun iş hayatında olsun neredeyse 50 yılı aşkındır yaşantımızla iç içedir.
Ofset baskı diğer baskı tekniklerine nazaran daha farklıdır. Aynı anda çok fazla sayıda baskı yapma imkânı sunmaktadır. Bu ise hem kalite hem de hız açısından bu baskı yönteminin kullanılmasını çokça yaygınlaştırmıştır. Ofset baskı, her renk paletinde baskı yapabilmektedir ve bu bile kalite ve maliyet açısından kullanışlı bir özelliktir. İçerisinde bulunan mavi, sarı, kırmızı ve siyah renkler ile istenilen tonlama yapılabilmektedir. Çoklu baskı yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir baskı tekniğidir çünkü ellerine hem kaliteli hem de ucuz maliyetli bir ürün geçmiş oluyor. Bu ise günümüz ekonomik koşullarında nimet diyebileceğimiz avantajlardandır.


Ofset Baskı Kullanım Alanları Nelerdir?

Ofset baskı okul kitaplarında, dergilerde, reklam baskılarında, dükkân camı baskılarında hatta kutulu ürün ve kolilerde bile kullanılmaktadır. Kolaylığı ve hızı ile oldukça fazla sayıdaki baskı işini kısa sürede ve kalite ile tamamladığı için günümüzde en yaygın kullanılan baskı yöntemidir.

 
Geçmişten Bugüne Ofset Baskı

1904 yılında Amerikalı Ira W. Rubel tarafından icat edilen ofset baskı aslında tesadüfen ortaya çıkmıştır. Rubel taş baskı üzerinde geliştirme çalışmaları yaptığı esnada rotatif bir makine ile çalışma yaparken tesadüfen ofset baskıyı keşfetmiştir. Daha sonrasında 1907 yılında Almanya’dan Caspar Harman bu baskı sistemini daha da geliştirmişti ancak 1. Dünya savaşı sebebiyle tüm baskı işlemleri durdurulmuştu. 1930’lu yıllarda ise bu baskı tekniği kullanım açısından oldukça artış gösterdi ve günümüze kadar yaygın bir şekilde kullanıldı. Hâlâ daha basım yerlerinde en çok kullanılan baskı yöntemi unvanını korumaktadır.


Ofset Baskı Çalışma Prensipleri nelerdir?

Ofset baskı yönteminin çalışma prensibi aslında çok basittir. Baskıda su ile mürekkebin birbirine karışmaması sağlanır. Teknik açısından taş baskı yöntemi ile benzerlik göstermektedir. Baskıda basılmayacak yer ve basılacak yer arasında herhangi bir yükseklik farkı bulunmamaktadır. Bu yüzden de mürekkep ve suyun karışması olası değildir. Baskı yapılacak yere mürekkep verilirken basım yapılacak tabakanın diğer yüzüne de su verilmektedir. Baskı yapılırken birbirinden farklı işlevli birçok silindir kullanılmaktadır. Kullanılacak su ve mürekkep içinde ayrı merdaneler vardır ve karışmaması sağlanmaktadır. Baskıda mürekkepli olan yerler blankete aktarılmaktadır. Kağıt ve baskı mekanizmasına temas eden blanket, baskıda elde edilecek görüntünün düz bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır. Blanket üzerinde ise esnek halinde kauçuklar bu görevi üstlenmektedir. 
Ofset baskının web ofset baskı ve tabaka ofset baskı diye iki çeşidi vardır. Tabaka ofset küçük hacimli baskılar için web ofset ise daha büyük hacimli baskılar için kullanılmaktadır.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar