Sedanter Yaşam Nedir? Zararları Nelerdir?


Üşengeçlik yüzünden her yıl dünya genelinde milyonlarca insan ölüyor.
Sedanter Yaşam Nedir? Zararları Nelerdir?

Sedanter Yaşam Nedir? Zararları Nelerdir?

Sıfır hareket ile üşengeç yaşam tarzına “Sedanter Yaşam” denmektedir. Elbette bu yaşam tarzının beraberinde getireceği bir takım rahatsızlıklar olacaktır. Bu amaçsız ve kalitesiz yaşam tarzı ömrü kısaltırken, yüksek tansiyon ve şeker gibi hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

Gelişmiş ülkelerde ( Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkeleri gibi) çok daha fazla artış gözlenen bu yaşam tarzı teknoloji ile ters orantı içerisinde gitmekte, teknoloji arttıkça insanlar kafalarını teknolojik oyuncaklar olan telefon, bilgisayar ve tabletten kaldıramayarak hem toplumsal manada yozlaşmakta hem de sedanter yaşam tarzına bir adım daha yaklaşmaktadırlar.

Kişilerin bilgisayar başında geçirdikleri uzun saatler ile  uzun saatler, oyun bağımlılığı, internet bağımlılığı gibi durumlarda sedanter yaşam tarzına örnek teşkil etmektedirler.  Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre dünya genelinde 3,2 milyon kişi bu yaşam tarzı sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

Sedanter Yaşamın Sağlığa Olumsuz Etkileri

Sadanter yaşam tarzının sağlığa olumsuz etkileri saymak ile bitmese de akla ilk gelenler: Obezite, kardiyovasküler hastalıklar, tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, bacaklarda varis oluşumu, sindirim sistemi bozukluğu, meme ve kolon kanserine yakalanma riski, depresyona yatkınlık, Alzheimer, bağışıklık sisteminin bozukluğu, yaşlanmaya olumsuz etki etmesi, yaşlanmayı hızlandırması intihar vakalarında artış, erken bunama, bilişsel manada geriye gidiş, felç olma riskinde artış, kemik erimesi.

Bu yaşam tarzından kurtulmak ve ömrünüzü daha kaliteli, daha nitelikli, daha iyi geçirmek için birkaç ipucu: yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun bir hareket planı hazırlayın. Yürüyüş, bisiklete binme ya da yüzme gibi, kendi işinizi kendiniz görmeyi öğrenin, kimseye sizin hele de kolaylıkla yapabileceğiniz işleri yüklemeyin, sorumluluk alın, bahçe ya da bitkileriniz ile uğraşın, ekin, biçin, tatillerinizde bile yatmayıp gezin, kültür ya da doğa turlarına katılın, telefon, tablet ve bilgisayar gibi olmaz ise olmazınız hâline gelmiş olan teknolojik oyuncaklardan kurtulun, kendinizi bol bol temiz hava ile doğaya bırakın, uzun yürüyüşler ve trekking yapın, asansör yerine merdiven kullanma alışkanlığı kazanın, bir yere gideceğiniz zaman mesafeye bakmaksızın toplu taşıma ya da özel aracınızın yerine yürümeyi tercih edin, hayata dair mottonuzu değiştirin.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
1
wow
1

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar