Tüm Yönleriyle Karatay Diyeti


Bu makalemde tüm yönleriyle Prof. Dr. Canan Karatay'ın diyetini ele aldım.
Tüm Yönleriyle Karatay Diyeti

Tüm Yönleriyle Karatay Diyeti

İnsanın psikolojisini alt üst eden, yaşamı üzerinde oldukça tesirli olan aşırı kilo ve bunun ilerlemiş hali olan obezite rahatsızlığı, istatistiklere bakıldığında asrın en önemli rahatsızlıklarının başında geliyor. Bu nedenle, çocuklardan yaşlılara kadar herkesin kolayca yapabileceği bir diyet ve aynı zamanda sağlıklı hayat tarzı olan Karatay diyeti çok rağbet görüyor.

Karatay Diyeti Nedir?

Prof. Dr. Canan Karatay, diyetisyenlerin tavsiye ettiği altı öğün yerine günde iki defa yemenin daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Kahvaltıda bir çeşit meyve ya da gün kurusu kayısı dışında karbonhidrat tüketimi yoktur. Kahvaltı, en önemli öğündür ve mutlaka yapılması gerekir. Kahvaltının beş temel besini; iki yumurta, bir çay bardağı çiğ kuru yemiş, avuç içi kadar peynir, yaklaşık on zeytin ve mevsim sebzeleridir. Akşam yemeğinde ise; et, tavuk, balık, serbest sebze ya da kuru baklagillerden yapılan yemekler ve bol salata, yoğurt yenir.

Diyette serbest olan yiyeceklerden öğünlerde kesinlikle doyana kadar yenir, doymadan sofradan kalkılmaz. İki öğün arasında çiğneme işlemi yapılmaz. Diyette zayıflama, insülin ve glukagon hormonlarının ardından devreye giren zayıflama hormonu leptin ile sağlanır. Kahvaltıdan sonraki beşinci saatte leptin hormonu salgılanmaya başlar ve bu hormon, depo edilmiş yağları yıkar. Bu şekilde, kısa sürede yağlardan zayıflamak mümkün olur.

Karatay Diyetiyle Kaç Kilo Verilebilir?

Karatay diyetine yeni başlayanlar doğal olarak bu diyetle kaç kilo verebileceklerinin heyecanını yaşarlar. Bu diyeti daha önce yapan insanların tecrübelerine göre, diyete başlanan ilk hafta, kişinin mevcut kilosuna göre bir kilodan 5-6 kiloya kadar vücuttaki ödem, şişkinlik gider. Kurallara tam uyanlar için ilerleyen haftalarda ortalama 2-5 kilo verilebilir. Toplam 7-10 kilo verdikten sonra vücut duraklama dönemine girer. Bu dönem, yaklaşık bir ay sürer. Motivasyonu korumak adına sadece haftada bir gün tartılmalıdır.

Azimle diyete devam edilirse yaş, boy ve cinsiyete göre değişen ideal kiloya ulaşana kadar kilo verimi devam eder. İdeal kiloya ulaştıktan sonra kilo verilmez, vücut mevcut kilosunu korur. Bu aşamada koruma dönemi başlar. Koruma döneminde, haftanın beş günü Karatay diyeti uygulanır ve geri kalan iki günde abartmadan yasaklardan yenebilir. Bu şekilde ideal kiloda kalmak mümkün olur.

Karatay Diyetinde Kilo Veriliyor Mu?

Karatay diyeti Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanmış olan bir diyet listesidir. Bu diyetin en önemli özelliği ve kişiye kazandırdığı en büyük artı olarak bilinen şey verilen kiloların tekrardan alınmamasıdır. Bu diyete göre ekmek ve şeker yasak olan yiyeceklerdir. Aynı zamanda bu diyet günün en önemli öğününü de kahvaltı olarak kabul etmektedir. Bu nedenle de kahvaltının protein ve kalori bakımından da yüksek besin maddelerinden oluşması gerektiği vurgulanmaktadır.

Karatay Diyetinin Hedefi

Bu diyetin hedefi vücudun enerjisinden sorumlu hormonların kontrol altına alınarak insüline karşı direncini kırmak, karaciğerin yağlanmasını önlemek ve göbek bölgesinde oluşacak olan yağ ve yağ artışını engellemektir. Bu diyet protein kaynaklarından, sağlıklı yağlardan ve belirli birtakım karbonhidratlardan oluşmaktadır. Bu diyetin temelini ise balık, süt, yumurta, peynir, sebze, baklagil, turşu, fındık, ceviz, badem, yer fıstığı, tereyağı, meyve, yoğurt ve et oluşturmaktadır. Hedeflenen kilo kaybı ise iki haftada 5 kilo civarlarında olmaktadır. Bu diyet ile bir ayda 8 kilo vermek garanti olarak nitelendirilmektedir.

Karatay Diyeti İle Kilo Kaybı İçin Yapılması Gerekenler

Bu diyette günde muhakkak 8 veya 10 bardak su içilmelidir ve her gün 40 ile 60 dakika arasında yürüyüş yapılmalıdır. Gazlı, alkollü içecekler ve hazır olan meyve suları bu diyete göre yasaktır. Sirke miktarının yüksek, tuz miktarının düşük olduğu turşular da diyet listesinde yer alabilmektedir.

Bu listede zeytinyağı ve tereyağına izin verilmektedir. Bunun temelinde ise işlenmemiş ürünlere izin verilmesi yer almaktadır. Pişirilecek olan yemeklerin ısı ayarı düşük olmalı ve uzunca bir süre pişmelidir. Bu diyete göre de saat 20.00’ den sonra yemek yemek yasaktır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve öğünler arasında da ayran, limonlu su ya da şekersiz olmak üzere çay içilebilmektedir.

Yukarıda verilen bilgilere uyulduğu sürece bu diyeti uygulayanların kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Araştırmalara göre ilk haftada diyeti uygulayan birçok kişinin vücutta oluşan belirtiler için söylemleri farklılıklar içerse de bu diyette kilo kaybı yaşandığı da bu kişiler tarafından kabul edilmektedir.

Karatay Diyetinin En Önemli Özelliği

Karatay diyeti adını Prof. Dr. Canan Karatay’dan almaktadır. Bu diyet ile kilo vererek sağlıklı ve daha uzun bir yaşam vadetmektedir. Bu diyetin temelinde ise başlangıçta hedef olarak belirlenen kiloyu verene kadar diyeti uygulamak değil bir yaşam tarzı haline getirmek yatmaktadır. Bu şekilde de kişi vücut metabolizmasını normale çevirecek ve vücudunun daha sağlıklı hale gelmesini sağlayacaktır.

Diyetin Aşamaları

Canan Karatay’a göre zayıflamaya başlarken yapılması gereken şeylerden biri de kilo almanın aşamaları olduğunu bilmek ve bunları bilimsel olarak kavramaktır. Öncelikli olarak kişi kilo almanın nasıl bir olay olduğunu araştırmalı ve kilo vermenin bilimsel açıklamasını öğrenerek uygulamaya geçirmelidir. Aynı zamanda bu diyette sık sık yemek yemek yerine doyana kadar yemek yemek esastır.

Diğer bir aşamada ise düzenli egzersiz yer almaktadır ve bu egzersizler kilo vermede önemli rol oynamaktadır. Karatay diyeti kişi için uzmanlık alanı olmanın ardına geçmeli ve her yaştan insanın yaşam tarzı haline gelmelidir. Bu diyette yasak olan yiyecekler ve besin grupları mevcuttur. Buna göre makarna, pirinç, pekmez, bal, gofret, çikolata, şeker, unlu mamuller, salam, sucuk, sosis gibi işlem görmüş yiyecekler, kızartmalar, reçel, hazır çorbalar ve meyve sularıdır. Bu besinler ilk aşamada kan şekerini aniden yükseltmekte ve fazla olan şeker ise organlarda depo edilmektedir. Bu da ilerleyen senelerde hücre bozukluklarına ve çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

Karatay Diyetinin Esas Özelliği

Yapılan bilimsel araştırmalarla kandaki insülin miktarı 2,5 ile 5 arasında olan insanların daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Canan Karatay’a göre de şeker hastalık demektir ve ilerleyen zamanlarda ölüme götürmektedir. Bu diyette en çok önem verilen kaynak doğal köy tereyağı ile tereyağıdır. Yağdan değil şekerden korkmak ana fikirdir. Aynı zamanda diyetin temelinde kırmızı et ve balık yatmaktadır.

Tüm bu bilgilerden yola çıkılarak Karatay diyetinde en önemli özellik ise kilo vermekten ziyade bu diyetin yaşam tarzı haline getirilmesidir. Ayrıca bu diyette en önemli olan şey yenilmemesi gereken besin gruplarıdır. Diyetin temelini de bu besin grupları oluşturmaktadır.

Karatay Diyetiyle İle İlgili Az Bilinenler

Karatay diyetini uygulayabilmek için öncelikle hayatınızdan kesinlikle çıkartmanız gerekenleri mutfaktan kaldırarak yeni bir düzen kurulmalıdır. Mutfakta mutlaka glisemik indeks yüksek ve pakete girmiş gıdalar olmamalıdır. Yasaklar adı altında olan bütün ürünler mutfaktan kaldırılmalıdır. Karatay diyetinde olan çiğ kuruyemişler, doğal tereyağı, organik tavuk, yumurta, peynir ve soğuk sıkım zeytinyağı bulunmalıdır. Kahvaltının yeri oldukça önemlidir. Yemek seçenekleri açısından çok fazla kısıtlamaları olmayan Karatay diyetinde ne yiyeceğim sıkıntısı pek yaşanmamaktadır. Bu diyette yoğurt evden eksik edilmemeli ve elinizde mutlaka glisemik indeks tablosu bulunmalıdır.

Karatay Diyeti İle Et, Yumurta Kilo Aldırmaz

Doğal yemle beslenip, dolaşan tavukların yumurtası, et kan kolesterolünü yükselmez, bunun tersine düşürür uyarısında bulunmaktadır. Yumurtanın hazmedilmesi uzun sürer ve bu nedenle çok uzun süre acıktırmaz. Böylece kilolarda gider. Önemli olan yumurtanın katı kıvamda olmamasıdır. Katı yumurta kanserojendir. Kayısı kıvamında haşlanabilir, organik tereyağında pişirilebilir, menemen yapılabilir. Günde 4 yumurta tüketildiğinde karaciğerden kolestrol yapılması orantılı şekilde azalır.

Lahmacun, Kebap ve Kuruyemiş İle Zayıflamak

Lahmacun incedir ve maya kullanılmaz, az miktarda tüketilebilir. Eti, proteini, soğanı, maydanozu, bunlar vitamindir. Yanında da ayran vardır. Mükemmel besin kaynağıdır. Kuruyemişler sağlıklı karbonhidrattır. Ekmek yerine fındık, fıstık, bamya, ceviz, lahana, taze fasulye, badem, enginar hepsi birer karbonhidrat olup yenmelidir.

Karatay Diyeti Hakkında Bilinmeyenler

Karatay diyeti bilinen diyetlerden farklı bir anlayış getirmiştir. İlk olarak kolesterolün vücuda zararlı değil faydalı olduğunu savunmuştur. Kırmızı et, balık gibi yüksek kolesterole sebep olabilecek gıdaların daha sık tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Vücudu ayakta tutan kolesterol beyin için faydalıdır. Büyük oranda antioksidan içeriği bulunduğunu düşünmektedir. Az ve sık yiyin bütün diyetlerin en çok söylenen cümlesidir.

Günde hemen hemen 6 öpünce kadar uygulanan bu diyetlerin aksine bu diyet cümlenin yanlış olduğunu vurgulamaya çalışmaktadır. Yenilen bir besin 2 saat aradan sonra acıkmaya sebep oluyorsa bu besinin sağlıklı olmadığını bu nedenle sağlıklı ve uzun süre tokluk hissi veren besinlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Yağ ise tüm uzmanlar tarafından uzak durulması gereken bir şey olarak gösterilmiştir. Karatay diyeti tam tersi olarak yağın vücudun en temel besinlerinden olduğunu düşünmektedir.

Karatay Diyeti İçin Yapılan Yorumlar Nelerdir?

Günümüzde karşımıza pek çok diyet tipi çıkmaktadır ancak diyet yapmaya başlamadan önce bu diyetlerin hangileri ne kadar doğru, ne kadar profesyonel kişiler tarafından oluşturuldu ve vücudumuzu yormadan en fazla verimi hangi diyeti yaparak alırız gibi soruların cevaplarını mutlaka araştırmalı, bunları bilerek kendimize en uygun diyeti uygulamalıyız.

Popüler Uygulamaların Hangileri Doğru?

Bu sorunun pek çok cevabı var ancak Karatay diyetinin de son zamanlarda en popüler ve en tartışmalı, hakkında en fazla yorum yapılan diyetlerden biri olduğu bir gerçek. Bu diyet esasında az karbonhidrat ve bakliyat içeren besinler tüketip protein ağırlıklı besinlere daha fazla yer vermek, öğünler arasına 3-4 saat koymak, bunların yanında belli bir saatten sonra bir şey tüketmemek üzerine kurulu.

İnsanların Tecrübeleri

Karatay diyeti için en fazla yapılan yorum diyeti uygulamanın başlarda zor olduğu ancak insanların bu sağlıklı beslenme şeklini hayatlarına yerleştirdikten sonra geri kalan hayatlarını bu beslenme düzeniyle geçirecekleri üzerine. Bu tarz yorum yapan insanların çoğu kısa sürede kilo vermenin yanında kendilerini daha dinç hissettiklerini, ciltlerinin güzelleştiğini, daha dinç uyandıklarını, merdiven çıkarken daha rahat çıktıklarını da belirtmekte. Farklı yorum yapanların bir kısmı diyeti yaparken çok zorlandıklarını, kendilerine haftada bir gün de olsa istediklerini yeme hakkı verdiklerini ve akşam belli bir saatten sonra yemek yememenin onlara çok zor geldiğini söylüyor.

Olumlu yorumlardan bazıları bu diyetin fast-food yemek haricinde dışarıda da uygulanabilmesinin diyet yapanlar için oldukça kolaylık sağladığını belirtiyor çünkü diğer pek çok diyette dışarıda yemek yemek imkansız gibi bir şey ve bu da insanların yaptığı diyeti sürdürmelerini oldukça zorlaştırıyor. Karatay diyetinde ekmek yerine ceviz, fındık gibi kuru yemişlerin tüketilmesi de diyeti oldukça verimli hale getiriyor. Bilindiği üzere fındık, ceviz gibi kuru yemişlerin beynin çalışmasına olumlu etkileri var yani bu besinleri tüketmek hem tok tutuyor, hem zayıflamamıza katkıda bulunuyor, hem de dinç olmamızı sağlıyor. Karatay diyeti aslında acıktıkça yemek yenmesi, yeme saatlerinin sınırlandırılması ve tüketilen besin türünün bir miktar kısıtlanması açısından sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlıyor.

 

 

 

 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar