Tatil İçin Gidilen Şehrin Kötü Olması


Tatil planınız mı var mutlaka bu makalemi okumanızı öneriyorum.
Tatil İçin Gidilen Şehrin Kötü Olması

Tatil İçin Gidilen Şehrin Kötü Olması

            Yorucu geçirilen bir yılın sonrasında çoğu insanın aklına kaliteli bir tatil yapmak gelir. Ya da çalışmaya bir mola vermek ve kısa bir dönem şehrin stresini unutmak için bir yerlere gitme fikri akla gelir. Tabii başka durumlar da söz konusu olabilir. Her halükarda biraz dinlenmek, biraz eğlenmek ve mevsimin tadını çıkarmak, yorucu rutinlerin ardından bize gülümseyen bir seçenek olarak hep aklımızın bir köşesinde durur.

 Doğru Seçimi Yapmak

            Karar verildikten sonra “Nerenin denizi daha güzeldir?” veya “Nerede tarihe tanıklık etmenin keyfini çıkarabilirim?” gibi soruların akıllarda dolaşması çok doğal olacak ve tatili geçirecek en doğru yerin arayışına girilecektir.

            Yaz ya da kış tatili fark etmeden seçilen şehir güzelliği ile geçirilen tatile artı bir değer katacaktır. Bu yüzden seçilen yerin insanları, iklimi, coğrafi özellikleri ve en önemlisi harcadığınız paraya değecek tatmini yaşatması son derece önemlidir.

            Öncelikle şehir seçiminde insanları yönlendiren en önemli faktör konaklanacak yerdir. Hatta bazen konaklanan yerin bulunduğu şehir gözden kaçırılabilir. Başka bir önemli faktör de ekonomik durum olacaktır. Maddi imkanların yeterli olacağı ve bütçeyi aşmayacak olan bir şehirde tatil yapmak gideceğimiz yerin olanaklarından daha iyi bir şekilde faydalanmayı sağlar.

            Örnek vermek gerekirse eğer tüm imkanlar seferber edilip bütçeyi aşan bir şehre tatil yapmaya giderseniz, gittiğiniz şehirdeki otantik takıları, süs eşyaları satın alıp geleneksel yemeklerini tatmak isterseniz birkaç defa düşünmeniz gerekebilir.

            Tüm bunları geçerek tatilin geçirileceği şehre karar verildiyse eğer, geride keyifli vakit geçirmek ve çalışma hayatının tüm olumsuz enerjisini biraz olsun bir kenara bırakabilmek kalıyor.

            Tatile genellikle çoğu kişi pozitif bir beklentiyle gider. Her şeyin güzel gideceği ve en yüksek verimin alınacağı düşünülür. Gülümsemeyle dolu yüzler geçireceği sınırlı günler bitip gittiğinde “İşte bu tatil tüm yorgunluğumu alıp götürdü” demeyi umar elbette. Ama her zaman beklenen sonuç alınabilir mi?

 Gerçeği Fark Etmek

            Yaz tatiline deniz kıyısına gidildiğinde konaklanacak olan yere varıldığında kendini suyun sakinliğine bırakmak isteyen ve güneşin keyfini çıkarmak isteyenler heyecanla denize koşmak isteyeceklerdir. Fakat denizin poşet, şişe ve daha birçok çeşitli atıklarla dolu pis bir halde olması en büyük hayal kırıklıklarından biridir.

            Bu tüm mutluluğu ve hevesi götürüp bulunulan şehirde ne kadar duyarsız insanların yaşadığını ve bu şehrin ne kadar kötü olduğu gerçeğini gösterir. Tatilin farklı bir biçimi olan doğa tatili de elbette güzel bir seçimdir. Yeşillik dolu ormana adım atıldığında insanları karşılayan şeyin huzur verici kuş sesleri değil de atıkların olması büyük hayal kırıklığı olur

            Bu gibi durumlarla karşılaşılacağı hiç düşünülmese de bunlar mümkün olasılıklardır. Bu yüzden tatil için bir şehir seçilirken sanal ortamda ya da tanıtım broşürlerinde görülen o ışıltılı görsellere inanıp düşünmeden rezervasyon yaptırmadan önce biraz daha araştırma yapılmalıdır. Sadece konaklanacak yerin güzel olması geçirilen tatilin kaliteli olmasına yeterli değildir. Konaklanacak şehrin özellikleri de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar