Çocuklarda Sınav Kaygısı


Çocuklarımızdaki sınav kaygısının önüne nasıl geçebileceğimizi bu yazımda derledim.
Çocuklarda Sınav Kaygısı

Çocuklarda Sınav Kaygısı

 Çocuklar sınavlarından dolayı oldukça büyük sıkıntılar yaşayabilirler. Bu sıkıntıların temel nedeni sınavdan alacakları düşük not yada ailelerinin daha iyi bir not alması için yapmış olduğu baskıdan kaynaklanıyor. Bilinmelidir ki çocuklarda sınav kaygısı ilerleyen dönemlerde sıkıntı sonuçlara neden olabilmektedir. Bundan dolayı kaygıyı azaltan etmenlere yöneltilmesi gereklidir.

 

 Düşük Alma Kaygısı

 Sıklıkla düşük notlar alan çocuklarda bu kaygı oranı yüksek almak isteyen çocukların oranı kadar yüksektir. Yani düşük not alan çocuklarda da bu kaygılarda artmalar meydana gelir. Bu kaygılar genel olarak korkma ve sınav öncesinde belirli hastalıkların ortaya çıkması ile kendini gösterir. Uyku bozuklukları ve psikolojik bozuklukları meydana gelmeye başlar. Sınava girmeden önce öğrencide üzüntüler ve korku başlar. Bu sebeplerden ötürü bu çocukların psikolojik olarak destek alması ve aileleri tarafından sınav hakkında tehditlere maruz bırakmamalısınız. Aksi halde belirtilen sorunlar ve kaygılar baş gösterir.

 

 Psikolojik Sorun Yaşarlar

 Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler ilerleyen dönemlerde psikolojik olarak sorun yaşarlar. Bundan kaynaklı olarak kendilerini eve kilitleme ve kendilerini sosyal çevreye kapatma gibi davranışlar gösterirler. Bu davranışları ilerleyen dönemlerde intihar gibi sıkıntılı etmenlere neden olabilir. Bu davranış bozukluğunun aslında temelinde sınav kaygısı yatmaktadır. Her girdiği sınavdan yüksek almaya alışan kaygılı bir çocuk sosyal olarak da sıkıntı yaşamaya başlar.

 

 Nasıl Artar Veya Ne Tetikler?

 Sınav kaygısı genel olarak çocuğun ailesi ve çevresindeki kişilerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. bu durumda çocuk ailesi yada sevdiği kişilerin beklentilerini karşılamaya çalışır. Bu sınavdan yüksek alma çabası ilerleyen dönemlerde giderek kaygı duyma ve kendini bu etmenler ile kaygılı bir sürecin içine sokmasıyla devam eder. Bu süreçte .çocuk sürekli olarak övgüler almaya çalışır. Her zaman sınav öncesinde kaygı duyar ve çalışmak yerine bazen farklı davranışlar gösterebilir. Fakat bir çok çocukta fazla çalışmak gibi etmenler görünür.

 

 Neler Yapılmalıdır?

 Çocuklarda sınav kaygısı genel olarak ailenin yada diğer etmenlerden kaynaklı olarak beklenen etmenlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Önemli olanın kendi beklentileri değil ailenin yada bir başkasının beklenti olduğundan dolayı ne düşündüğünü önemsemez. Direk olarak ona yapılması istenen şeyler için çalışır. Bundan kaynaklı olarak kaygıyı azaltmak için çocuğa onun istediğinin asıl önemli olan şey olduğu yönünde öğütler vermeli ve çocuğa telkinle vererek aslında her şeyin yolunda olduğunu belirtmeniz gereklidir. Bu şekilde kaygılarda azalmalar görülebilir.

 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar