Dijital Dünyada Çocuk Yetiştirmek


Günümüz teknolojisinde nasıl çocuk yetiştirmemiz gerektiğini bu makalemde değerli okurlarım için ele aldım.
Dijital Dünyada Çocuk Yetiştirmek

Dijital Dünyada Çocuk Yetiştirmek

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, birçok teknolojik alet insan hayatının büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Hatta günlük rutin işlerde bile teknolojik aletlerin yardımından faydalanılmaktadır. Ancak bu teknolojik gelişmeler, hayatı kolaylaştırdığı kadar çocuklar üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır ve dijital dünyada çocuk yetiştirmek bazı açılardan bir sorun haline gelmektedir.

Dijital Dünyanın Çocuk Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi teknolojik aletlerle uzun zaman geçiren çocuklarda bir takım fiziksel ve ruhsal problemler ortaya çıkabildiği bilinmektedir. Örneğin bilgisayar başında uzun zaman geçiren çocuklar, fiziksel açıdan hareketsiz kaldıkları için obezite, duruş bozuklukları ve göz sağlığında problemler görülmektedir. Bunun yanı sıra ruhsal açıdan ise, oynadıkları oyunlar ve izledikleri videolardan kaynaklı şiddet eğilimi, hırçınlık ve sosyalleşememe sonucu yalnız kalma ve depresyon gibi sorunlar gözlenmektedir.

Dijital Dünyanın Çocukların Okul Hayatına Etkisi

Teknolojik aletler ders ve araştırma amaçlı kullanıldığında çocuklara yardımcı birer kaynak olarak görülse de, çocuklar bilgisayarlarla çok fazla zaman geçirdikleri için ders çalışmayı bırakıp, sosyal medya platformlarında gezinmeye ve oyun oynamaya yönelmektedirler. Bu yönelimler sonucunda çocuklar okuldaki derslerinde başarısız olmakta ve ders çalışma etkinliğinden uzak durmaktadırlar. Aynı zamanda çocuklar arkadaşları ile konuşmaları dijital dünya üzerinden yaptıkları için, gerçek hayatta kendilerini ifade etmede güçlük çekmektedirler. Bu da çekingen ve girişimci olmayan birer bireyler olacaklarının bir göstergesidir.

Dijital Dünyanın Çocukların Aile Hayatları Üzerindeki Etkisi

Bilgisayar ve tablet benzeri teknolojik aletlerde çok fazla zaman geçiren çocuklar, aile ile yapılan etkinliklere katılmaktan mahrum kalmaktadırlar. Ailece gidilecek bir sinema ve ya tiyatro etkinliği yerine evde kalıp bilgisayarda oyun oynamayı tercih etmektedirler. Bu da aile ile olan bağlarının zayıflamasını ve hatta aile bağlarının kopmasını beraberinde getirmektedir.

Dijital Dünyanın Çocukların Güvenliğini Tehdit Etmesi

Sosyal platformlarda her ne kadar çocukları eğlendirme amaçlı oyunlar ve uygulamalar bulunsa da, aynı zamanda çocukların güvenliğini tehdit eden birçok zararlı uygulama da bulunmaktadır. Bu uygulamalar çocuklar için başta zararsız gibi gösterilmekte ancak oyun ilerledikçe çocukların zihinsel sağlığını tehdit etmekte ve hatta çocukların yapmak istemedikleri şeyleri yapmaya zorlamakta ve kendi can sağlıklarını riske atmalarına neden olmaktadır. Bu oyunlardan her ne kadar çocuklar uzak tutulmaya çalışılsa da, ebeveynler bazen çocuklarının bu tarz oyunlara ve uygulamalara girdiğini fark edememektedirler. Ayrıca çocuklar sosyal medya platformları üzerinden oyunlara üye olurken kişisel bilgilerini sitelere vermektedirler ve bunun sonucunda da istenmeyen birçok sorunla yüz yüze gelmektedirler.

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar