Elazığ Gezilecek Yerler


Doğu Anadolu'nun harikalarından Elazığ'yı tanıyoruz.
Elazığ Gezilecek Yerler

Elazığ Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu harikalarından biri diyebileceğimiz Elazığ gezilecek yerler konusunda son derece zengindir. Özellikle tarihi yapılar ve doğası bizleri büyüler. Medreseler, camiler, türbeler açısından son derece zengindir. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi tarihi kalıntıları görmek isteyenler için görülecek bir yerdir. Elbette birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bu ilimizde de Meryem Ana Kilisesi görmemiz çok doğaldır. Bu kilise bilinen en eski ibadet yerlerinden biridir. Tarih ve şehir denince ülkemizde elbette kaleler aklımıza gelir ki Harput Kalesi Elazığ'a hakim ve tarihi ile önemli yapılarından biridir. Turistlerin merakla görmeye geldikleri bir başka yerde doğa güzelliği olan; Buzluk Mağarası’dır.

Keban Baraj Gölü ise sıcak havalarda insan sayısının arttığı bir başka köşedir. Ayrıca Çırçır Şelalesi yine bu ilimizin görülecek doğa harikasıdır. Dünyanın en genç şelalesi olarak adlandırılır. Hazar Gölü il sınırlarındadır. Buraya kadar gelenlerin mutlaka uğradığı bir doğa güzelliğidir. Kış aylarında gelenler için elbette karasal iklim rakım fazlalığı nedeni ile kayak merkezinde de vakit geçirilmesi gerekir. Hazar baba Kayak Merkezi; aynı zamanda yamaç paraşütü yapmak isteyenler için de idealdir. Doğal güzellikleri bununla bitmeyen Elazığ'da Golan Kaplıcaları bulunur. Çeşitli hastalıkların tedavisinde iyi geldiği tespit edilen kaplıcalar her yıl binlerce insan ağırlamaktadır.

Elazığ Nerede?

Doğu Anadolu bölgemizin en gelişmiş ili olan Elazığ, kuzeyinde Tunceli, batısında Malatya, doğusunda Bingöl, güneyinde ise Diyarbakır ile komşudur. İstanbul'a 1198, Ankara'ya 750 kilometre uzaklıktadır. Elazığ nerede derseniz bir cevap da Yukarı Fırat bölümündedir.

Elazığ Ne Zaman Gidilmeli?

Karasal iklimin görüldüğü şehirde yazlar sıcak ve kurak kışlar soğuk ve yağışlıdır. Bu nedenle kış aylarında ortalama sıcaklığı 1 derece olduğunu, yaz aylarında ise 25 derece olduğunu belirtmek isterim. İl sınırları arasında sıcaklık farkı görülmektedir. Elazığ ne zaman gidilmeli ? Kış aylarında Elazığ'ı ziyaret etmek isteyenler için tercih kayak merkezidir. Yaz aylarında ise ilin tüm güzellikleri sizlerle olacaktır.

Elazığ Nerede Kalınır?

Bölgenin en gelişmiş ili olması sebebi ile her mevsim ziyaretçilerini ağırlayan Elazığ nerede kalınır her bütçeye uygun konaklama imkanı vardır. Otellerin hemen hemen hepsi şehir merkezindedir. Tüm bu tesislerde konforlu konaklama hizmeti sunulur. Termal otel de kaplıca hizmeti için ayrıca bir konaklama seçeneğidir.

Elazığ Gece Hayatı

Diğer bölge illerinde olduğu gibi bu ilimizde de aktif bir gece hayatı yoktur. Elazığ gece hayatı denince; kürsü başı geceleri geleneği şehrin gece hayatının önemli bir kısmını kaplar. Bu gelenek eski Harput evleri ile geleneksel mekanlarda sürdürülmektedir. Elazığ'da canlı müzik hizmeti verilen barlar ve otellerin kendi düzenledikleri gece eğlenceleri bulunur. Bu tesislerde canlı müzik ile eğlenirken damak tadınıza yeni tatlar katabilirsiniz. Yöresel yemekler ile ilgili her birinde özel ustaların görev yaptığı oteller ilin bu kadar gelişmesinde önemli rol oynar.

 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar