Tavada Şipşak Hamsi


Hemen hemen her sofrada bulunan hamsinin tarifini bu yazımda değerli okurlarım için derledim.
Tavada Şipşak Hamsi

Tavada Şipşak Hamsi

Deniz ürünlerinden hamsi lezzeti ve ekonomik olmasından dolayı her evin sofrasında bulunmaktadır. Şipşak hamsinin tarifine geçmeden önce kadınlarımıza önerim balıklarınızı balıkçıya temizletin.Çünkü yapım sırasında en çok vaktimizi burada kaybedeceğimizi  göreceksiniz.

Şipşak Hamsi İçin Malzeme Listesi

  • 1 kilo hamsi alıyoruz.
  • 1 tatlı kaşığı tuz hazırlıyoruz.
  • 2 adet limon alıyoruz.
  • 1 küçük çay kaşığı karabiber hazırlıyoruz.
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber hazırlıyoruz.
  • Çok az miktarda un.

Şipşak Hamsi Yapılış Tarifi

İlk tecrübesi olan kadınlarımız ve erkeklerimize önerim heyecan yapmayalım arkadaşlar , ülke kurtarmıyoruz alt tarafı yemek yapıyoruz yemeği yakmanın bir manası yok.

Kendi temizlediğimiz veya balıkçıda temizlettiğimiz balıklarımızı güzelce bol su ile yıkayalım.Daha sonra balıklarımızı bir süzgece alalım ve iyice süzülene kadar bekleyelim.Daha sonra tuzumuzu , baharatımızı , limonumuzu ekleyip iyice karıştıralım.Ateşimizi kısık ateşte yakalım ve tavamızın içine az miktarda yağ koyup hamsilerimizi düzgünce dizelim.Hamsilerimizi dizdikten sonra tavamızı ocağa alalım ve kalan yağıda dökelim.Herhangi bir tarafı kızarmış olan hamsilerimizi olduğu bölgedeki fazla yağı süzelim ki çevirirken elimize zarar vermesin.Daha sonra diğer tarafını çevirelim ve diğer tarafını da iyice pişirelim.Şipşak hamsimiz hazır yanında güzel bir çoban salata yapıp afiyetle yiyiniz.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar