Telefonun Zararları


Birçok kişinin aktif olarak kullandığı telefonun zararlarını bu yazımda derledim.
Telefonun Zararları

Telefonun Zararları

Telefon kullanmak artık birçok kişi için sırdan bir durum haline geldi. Artık küçücük yaşlarda olan çocuklar için bile telefon kullanmak oldukça sıradan bir durum haline geldi. Bunun teme sebebi olarak gelişen ekonomik yapı olduğu yönündeki açıklamalar ne yazık ki doğru değildir. Birçok ebeveyn telefonun zararları nedeni ile çocuklarının telefon kullanmasına izin vermeyerek bağımlı olmalarını engelliyor iken bu örneklere rağmen halen telefonun çocuklar için kullanımını gayet normal karşılayan ebeveynler aslında tek suçlunun kendileri olduğunun farkında değiller.

Kulaklara Zarar Verir!

Bilindiği gibi telefon denildiğinde ilk olarak akla kulaklık ile müzik dinlemek geliyor. Bunun etkisi ise genel olarak kulakların tam olarak net şekilde duymaması şeklinde yansıyor. Kulaklar oldukça narin kısımlar olduğundan dolayı en küçük seste bile rahatsız olabiliyorken oldukça yakın bir seviyeden gelen sesler için doğal olarak daha büyük tepkiler gösterir. Telefon ile kulaklıkla müzik dinlerken de bu etmenden kaynaklı olarak duyma yetiniz de problemler meydana gelmeye başlar ve giderek artık duymamaya başlarsınız.

Gözlerin Numarasını Büyütür!

Gözler de kulaklar kadar hassas olduklarından hızlı bir şekilde telefonun etkilerini hissedebilirsiniz. Bu his ise genel olarak gözlerde yorgunluklar ve giderek görme yetisinin bozulması ile far edilir. Bu fark ediş ile beraber anlayın ki artık gözlük kullanmanız gerekecektir. Gözlerin sahip olduğu narin yapı itibari ile yakın bir ışık kaynağı giderek gözün sahip olduğu bir kısım olan sarı lekenin kaymasına ve giderek görüntünün daha bulanık görünmesine neden olur.

Vaktinizi Çalar!

Vaktimiz o kadar değerlidir ki ayarlandığı zaman sizler bile neler yapabileceğinizi gördüğünüzde şaşırırsınız. Günün aslında çok uzun olduğunu bilmeniz gerekli. O kadar çok şey için günün ne denli yeterli olduğunu yaptınız bir planı uyguladığınız zaman anlayacaksınız. Telefonun zararı ise artık sosyal medya ve diğer ortamlarda dolaşımın yaygın olması nedeniyle vakit geçirmek için sadece telefona bağımlı olmaya başlıyor olmanızdır. Psikolojik olarak telefonunuz olmadığında yetersiz hisseder ve kendinizi en iyi şekilde telefon ile hissedersiniz. Bu telefonun aslında bir zararıdır.

Asosyal Olmanıza Neden Olur!

Asosyal olan kişiler üzerinde yapılmış olan araştırmalara göre bu kişiler yaş gözetmeksizin telefona oldukça bağımlı olan kişilerdir. Sosyal yaşamdan kendini soyutlamış olan bu kişiler giderek diğer etmenler ile bağlantı kurarlar ve giderek içlerine kapanırlar. İnternet ve de telefon olmadığında sosyalleştikleri ise kanıtlanmış gerçektir.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar