Yazılım Açısından Sağlam Firmalar


Teknolojinin ilerlemesiyle yazılımın önemini fark eden firmaları bu makalemde derledim.
Yazılım Açısından Sağlam Firmalar

Yazılım Açısından Sağlam Firmalar

Dünya üzerinde birçok firma mevcuttur. Bunlardan bazıları ise yazılım firmalarıdır. Kendi aralarında sıkı bir rekabet olmasına rağmen bazı firmalar diğer yazılım firmalarına göre daha fazla değerlidir. İşte yazılım açısından sağlam firmalar;

1. Google

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan merkezi Amerika olan bu firma yaklaşık olarak 88.000 çalışanı ile zirvenin tek sahibidir. Google Chrome, Youtube, Haritalar, Android gibi birçok başarılı başarısız yazılıma imza atan bu şirket her geçen gün yazılım konusunda kendisini geliştirmektedir. En son olarak Türk yazılımcı Emre Yaşar'ın düşünce sistemiyle mesaj atan projesini 10 milyon dolar karşılığında satın almışlardır.

2. Apple

Özellikle ülkemizde oldukça popüler hale gelen iPhone adlı telefonların üretimini sağlamaktadır. Merkezi Amerika olan bu firmayı diğer yazılım şirketlerinden ayıran en büyük özelliği ise kendine özel bir işletim sistemine sahip olmasıdır. İOS adlı bu işletim sistemi sadece iPhone marka telefonlarda mevcuttur. Bunun haricinde Mac adı verilen bilgisayarlara da kendi işletim sistemlerini kodlamayı başaran bu firma hala Google adlı firmaya rakip olarak gösterilmektedir. Steve Wozniak, Steve Jobs ve Ronald Wayne tarafından kurulmuştur.

3. Microsoft

Gerek Office programlarıyla gerek yazmış oldukları Windows adlı yazılım ile piyasanın en sağlam yazılım firmalarından biri olan Microsoft Bill Gates ve Paul Gardner Allen tarafından kurulmuştur. Daha çok bu firma Windows adı verilen dünyada en çok kullanılan işletim sisteminin sahibi olarak tanınmıştır. En büyük rakibi Linux adlı firma olsa da Linux'a göre daha fazla kullanıcıya sahiptir.

4. Linux

Yazılım açısından en sağlam firmalardan biridir Linux. Merkezi Amerika da olan bu firma Linus Torvalds tarafından kurulmuştur. Genellikle askeri sistemleri veya devletin kurumlarını korumak amacıyla kullanılan Linux çekirdeği birçok Linux çekirdeğine sahip işletim sistemine sahiptir. Bunlardan bazıları Kali Linux, Fedora Linux, Pardus gibi yazılımlardır.

5. Facebook

Kurulduğu günden beri popüler olan bir web sitesidir Facebook. Dünya üzerinde en popüler olan bu site yazılımcılarına verdiği yüksek maaşlarla bilinmektedir. Kendisine rakip olan Instagram ve WhatsApp adlı iki firmayı da kendi bünyesine katan bu firma Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur.

6. Twitter

Facebook kadar kullanıcıya sahip olmasa da hala kendi konusunda lider olan bu firma yazılımcılarına büyük destekler sunmaya devam etmektedir. Özellikle de çok yüksek ücretler vererek sağlam bir kadroya sahip olmuştur bu şirket.

7. SAP

Diğerlerinden farklı olarak çalışan bu firma Avrupa'nın en büyük firması olarak tanınmaktadır. Yazmış olduğu programlar sayesinde bu lakabı hak eden bu firmanın merkezi Almanya'dır.

8. Ubisoft Entertainment ve Activision Blizzard

Her ikisi de dünya lideri oyun firmalarıdır. Fransa başkentli Ubisoft ile Amerika başkentli Activision firmaları arasında çok sıkı bir rekabet olmasına rağmen 9.000 çalışanı olan Activision, Ubisoft'a göre daha az para kazanmaktadır.(En meşhur oyunları Call of Duty). Bu firmalar haricinde yazılım açısından sağlam olan EA Games, SEGA gibi birçok firma mevcuttur.

Dünya üzerinde binlerce hatta yüz binlerce yazılım firması olmasına rağmen en popüler firmalar yukarıdaki firmalardır. Bu firmalar her geçen gün daha da gelişmektedirler. Ve her geçen gün yeni uygulamalar geliştirmeye devam etmektedirler.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar